Bazylika Parczewska

„ ...”

Czytaj więcej

Fragment kazania Ks. Jarosława Sutryka

dodano: 20 9.2013

Poniżej fragment kazania Ks. Jarosława Sutryka, wygłoszonego 2 września 2013 roku podczas Mszy Św. rozpoczynającej rok szkolny.

 "Nasze całe życie jest podróżą i nowy rok szkolny to nowy etap w tej podróży dla każdego z nas! W drodze ważne są znaki, znaki drogowe... W życiu również ważne są znaki, zasady, przepisy, reguły...  Na początek sześć (6) znaków drogowych... Sześć praw naszego życia, po to, aby było ono na szóstkę (6)! Aby było dobre i szczęśliwe!
 
           1. Autostrada

 
 
         Jesteś na dobrej drodze, na bardzo dobrej drodze! Szkoła to dobry czas, bardzo cenny dla każdego z nas. To szczególna szansa, łaska i prawo! Możesz śmiało pędzić do przodu. „Gaz do dechy” wykorzystaj tę szanse, daj z siebie wszystko, pracuj „na maksa”, tylko zawsze pamiętaj o przepisach!
          2. Zakaz skrętu w lewo.


 
         Idź wytrwale i zdecydowanie do przodu, ale unikaj wszelkiej lewizny, nie chodź na boki, nie skręcaj w lewo, nie kombinuj! Nigdy nie schodź z prostej i prawej drogi. Nie szukaj i nie posługuj się fałszywymi i złymi rozwiązaniami. Bądź uczciwy, prawy, szlachetny i prostolinijny!
 
       

    
                                                       3. STOP

 
        
         Zatrzymaj się, zastanów się dokąd pędzisz?  Co jest dla ciebie najważniejsze, najcenniejsze? Rób rachunek sumienia, módl się codziennie! Nie pędź nigdy na oślep, zauważ, że z Tobą jest zawsze Bóg! Powiedz STOP wszelkiemu złu, pośpiechowi oraz brakowi czasu dla Boga i bliźniego. „Zatrzymaj się na chwilę
i pomyśl, po co żyjesz?”
 
 


         4. Nakaz jazdy w prawo lub lewo

 
 
         Często w życiu stajemy wobec takiego znaku. Musimy wybierać, decydować... Wybór należy do nas, jesteśmy wolni, ale szczęśliwa droga jest tylko jedna! Aby dobrze wybrać musimy prosić Ducha Św. o światło! On nas poprowadzi, jeśli tylko poprosimy, zaufamy i pod Jego skrzydła się schronimy!
 
       

         5. Ustąp pierwszeństwa

        
           Szanuj, kochaj drugiego człowieka, licz się z dobrem bliźniego, nie lekceważ innych. Zanim ruszysz do przodu, zawsze popatrz na lewo, popatrz na prawo, weź pod uwagę wszelkie argumenty „za” i „przeciw”. Zapytaj, poproś o radę doświadczonych, skonsultuj swoją decyzję z innymi. Bądź ostrożny, rozważny, cierpliwy!
 
       

       6. Parking- postój!
   
   
         Jeśli chcesz szczęśliwie dojechać do zamierzonego celu, to nie zapomnij o świętym czasie i odpoczynku! Pracuj kiedy jest na to czas i pora – pracuj całą parą! Ale też dbaj o swe zdrowie i miej czas na dobry odpoczynek. Pamiętaj o swej duszy, spotykając się z Bogiem w sposób pełny we Mszy św. i oczyszczając się w sakramencie pojednania i pokuty. Niedziela to Dzień Pański, nigdy o tym nie zapomnij, daj odpocząć innym i znajdź czas dla Rodziny! Nie szczędź sił i czasu na poszukiwanie Boga w swoim życiu a na pewno szczęśliwie przejdziesz kolejny etap swojego życia. A Pan sam Cię znajdzie i na ramiona weźmie...Amen!"