Bazylika Parczewska

„ ...”

Czytaj więcej

Święta Triduum Paschalne i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

dodano: 21 4.2016Od 24 do 26 marca 2016 r. przeżywaliśmy wyjątkowy czas. Święte Triduum Paschalne.

Wielki Czwartek - dzień w którym jest uroczyście obchodzona pamiątka ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu wieczorem, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, odprawia się tylko jedną Mszę Świętą. Po Mszy przenosi się Jezusa pod postacią eucharystyczną do Ołtarza Wystawienia, gdzie jest adorowany. W Bazylice Parczewskiej wszyscy kapłani sprawowali Mszę Świętą, której przewodniczył ks. Prałat Tadeusz Lewczuk. Homilię wygłosił ks. Stanisław Niepogodziński.

Wielki Piątek - to pamiątka męki i śmierci krzyżowej Jezusa Chrystusa. W dniu tym żaden z kapłanów nie odprawia Mszy św. Liturgię wielkopiątkową rozpoczyna akt adoracji: kapłan w czerwonych szatach liturgicznych udaje się w procesji do ołtarza przed którym pada na twarz i w ciszy przez chwilę adoruje. Po czytaniach i opisie Męki Pana Jezusa następuje najważniejsza ceremonia - adoracja krzyża. Na zakończenie obrzędów wielkopiątkowych przenosi się Jezusa pod postacią eucharystyczną do "grobu",  gdzie wszyscy wierni Go adorują. Liturgii Wielkiego Piątku w naszej parafii przewodniczył ks. Norbert Taratycki.

Wielka Sobota - to dzień smutku i żałoby z powodu śmierci Jezusa Chrystusa. Jest to dzień adoracji Pana spoczywającego w grobie. W dniu tym nie sprawuje się Mszy św. Święci się pokarmy przeznaczone do spożycia w święta wielkanocne. Wieczorem natomiast sprawuje się Mszę św. Wigilii Paschalnej. Podczas tej Mszy święci się ogień, kadzidło, wodę i paschał. Śpiewa się orędzie wielkanocne - Exsultet. Ta Msza św. ma już charakter wielkanocny! Liturgii Wigilii Paschalnej w naszej Parafii przewodniczył  ks. Marcin Prudaczuk.

Wielkanoc - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Kiedy biją wszystkie dzwony wszyscy wierni udają się w procesji rezurekcyjnej z Najświętszym Sakramentem z radosnym śpiewem na ustach. Ten najważniejszy dzień w życiu chrześcijanina jest ogromnie ważny. Każdy z nas cieszy się ze zwycięstwa, które Jezus Chrystus odniósł nad śmiercią, piekłem i szatanem. Mszy św. rezurekcyjnej w naszej Parafii przewodniczył ks. Prałat Tadeusz Lewczuk a homilię wielkanocną wygłosił ks. Arkadiusz Markowski.
Galeria