Bazylika Parczewska

„ ...”

Czytaj więcej

Wielki Piątek

dodano: 30 3.2018


W Wielki Piątek celebrujemy kolejną części Triduum Paschalnego. Jest to jedyny dzień w roku, gdy w kościele katolickim nie odprawia się Mszy Świętej. Pierwszą częścią uroczystości było wejście w ciszy do kościoła celebransa z asystą. Następnie celebrans leżał krzyżem przed ołtarzem. Po czym rozpoczęła się liturga słowa ze śpiewem Męki Pańskiej z podziałem na role.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wniesiony został przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadali: "Pójdźmy z pokłonem". Następnie Krzyż przez przyklęknięcie przed nim i ucałowanie adorowała cała wspólnota parafialna.

Po adoracji Krzyża udzielona została Komunia Święta. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na specjalnym miejscu przy Grobie wystawiony został Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Galeria: zdjęcia