Bazylika Parczewska

„ ...”

Czytaj więcej

Niedziela Zartwychwstania Pańskiego

dodano: 1 4.2018

Wesoły nam dzień dziś nastał,
Którego z nas każdy żądał:
Tego dnia Chrystus zmartwychwstał,
Alleluja, Alleluja!


Pełni radości i wesela stajemy wokół Chrystusowego ołtarza, by świętować w liturgii Jego chwalebne Zmartwychwstanie. To szczytowy punkt nie tylko dziejów zbawienia człowieka, ale całego wszechświata. Chrystus skruszywszy więzy śmierci jako zwycięzca wyszedł z otchłani. W świętej liturgii możemy zaś nie tylko to wspominać, ale poprzez sprawowane misterium w sposób rzeczywisty jego uczestnikami. Fakt ten zawsze winien budzić w nas radość i dawać nam siłę do wyznawania naszej wiary.

Pierwszym elementem dzisiejszych uroczystości była procesja rezurekcyjna. Procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Wierni przybyli do parczewskiej Bazyliki licznie uczestniczyli w dzisiejszej procesji trzykrotnie okrążając kościół.
 
Po zakończeniu procesji i uroczystym błogosławieństwie rozpoczęła się Msza Święta Rezurekcyjna pod przewodnictwem proboszcza ks. Roberta Mączki. W czasie homilii usłyszeliśmy wezwanie do zadania sobie pytań m. in.  "Jaka jest nasza wiara ? Co dla mnie znaczy Zmartwychwstanie Jezusa ? Czy wnoszę je w swoje życie, w swoją codzienność ?"

Przed błogosławieństwem ks. Proboszcz złożył życzenia Świąteczne w imieniu własnym, księży pracujących w parafii oraz pracowników parafii Jana Chrzciciela, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie:  "Nade wszystko silnej wiary, ufnej nadziei bezgranicznej miłości, za tę wielką dobroć Pana Boga wobec każdego z Nas, że posłał na ziemię swojego Syna który nas nauczał, który za nas cierpiał i umarł na krzyżu, ale dzisiaj przeżyliśmy także radość z Jego Zmartwychwstania. Życzę tego byśmy nie lękali się porzucić życie w grzechu, nie biegajmy wokół grobu Jezusa ale tak jak Święty Piotr i drugi uczeń wejdźmy do środka żeby doświadczyć że grób jest pusty, przeżyjmy tą wielką radość i dzielmy się tą radością w naszych rodzinach w czasie śniadania wielkanocnego ale także pozdrawiajmy się wezwaniem - Chrystus Zmartwychwstał, Prawdziwie Zmartwychwstał Alleluja."
Następnie Celebrans udzielił uroczystego błogosławieństwa Wielkanocnego.

Serdeczne podziękowania wszystkim którzy przyczynili się do dobrego przeżycia tego Świętego okresu Triduum Paschalnego. Wszystkim którzy wspierali naszą wspólnotę parafialną postem, modlitwą, czynem, świadectwem uczestnictwa w tajemnicach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa -  Bóg Zapłać.

Galeria zdjęcia