Bazylika Parczewska

„ ...”

Czytaj więcej

Diecezjalny Dzień Rodziny w Parczewie

dodano: 13 5.2018

Jak co roku w drugą niedzielę maja w naszym Sanktuarium świętowaliśmy Diecezjalny Dzień Rodziny. Z tej okazji 13 maja do Parczewa przybyli pielgrzymi z całej diecezji. Uroczyste świętowanie rozoczął przywitaniem wszystkich gości  ks. kan. dr. Jacek Sereda - diecezjalny duszpasterz rodzin. Następnie wysłychać można było prelekcji ks. Marka Dziewieckiego oraz Dominiki Figurskiej ( opis prelekcji na portalu podlasie24.pl).

O godzinie 12:30 rozpoczeła się Msza Św. pod przewodnictwem biskupa Piotra Sawczuka, na początku której zainstalował on nowych kanoników do kapituły parczewskiej.
Podczas homili ks. biskup mówił o powołaniu do życia w rodzinie o koniecznym trudzie i wymagajacej pracy. "Trzeba nią iść z pokorą i cierpliwością. Nie wystarczy świadczenie miłości bliskim. Nie da się miłości zamknąć w czterech ścianach własnego domu. Dziś spotkamy się, by przeżyć radość bycia ze sobą, dokonać refleksji nad drogami, którymi idą polskie małżeństwa i polskie rodziny. Hasło „Rodzina drogą Kościoła” jest głębokie, pojemne, i wskazujące na istnienie związku między rodziną a kościołem, Kościół chce wspierać rodzinę, a rodzina chce wzrastać z Kościołem. Rodzina jest drogą Kościoła, bo drogą Kościoła jest człowiek. Człowiek żyje w rodzinie, w niej przychodzi na świat, w niej wzrasta i poznaje Boga i samego siebie. Tam poznaje pierwsze emocje, doświadcza jaką mają siłę. Jak miałby sobie poradzić bez rodziny?" - mówił biskup Piotr Sawczuk. (źródło podlasie24.pl)
Po homili małżonkowie zgromadzeni na Diecezjalnym Dniu Rodziny odnowili swoją przysięgę małżeńską.
Po eucharystii przyszedł czas na agapę i bezpłatne wesołe miasteczko dla najmłodszych.

Serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym do Parczewa pielgrzymom, za danie świadectwa swoją obecnością o wartościach rodzinnych zgodnych z tradycją i ewangelią.
Gorące podziękowania również wszystkim zaangażowanym w organizację Diecezjalnego Dnia Rodziny w naszym Sanktuarium, tym którzy przyczynili się do przygotowania tego świętowania, za posiłek, namioty, ławki za pracę i trud włożony w to aby rodziny całej Diecezji Sieddleckiej mogły poczuć się jak w domu przy Pani Parczewskiej Królowej Rodzin.
Dziękujemy również za modlitwę w intencji Diecezjalnego Dnia Rodziny, szczególnie uczestnikom nowenny przed tym świętem.

Fotorelacja z Diecezjalnego Dnia Rodziny.