Bazylika Parczewska

„ ...”

Czytaj więcej

Komunikat Biskupa Siedleckiego w związku z peregrynacją znaków ŚDM

dodano: 10 6.2014

Czcigodni Księża,
Osoby życia konsekrowanego,
drodzy Diecezjanie!
Dnia 14 czerwca, czyli za niespełna tydzień, do naszej diecezji przybędą Krzyż i Obraz Matki Bożej – znaki Światowych Dni Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży to zainicjowane przed 30 laty przez św. Jana Pawła II międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Ojcem Świętym, co 2-3 lata,  gromadzą się w jednym miejscu, za każdym razem w innym zakątku ziemi, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce przed rokiem w  Rio de Janerio w Brazylii. Jak wiemy kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się już za dwa lata w Krakowie. Ojciec św. Franciszek trzykrotnie zwracał się do polskiej młodzieży z tą samą prośbą: „Dobrze przygotujcie Światowe Dni Młodzieży!”.

Ważnym wydarzeniem w tym przygotowaniu będzie peregrynacja Krzyża i Obrazu Matki Bożej.  Zgodnie z intencją św. Jana Pawła II ma ona specyficzny charakter. Krzyż i Obraz Matki Bożej nie zatrzymują się tylko w kościołach, ale wędrują tam, gdzie żyje człowiek: do szkół, szpitali, domów dziecka, zakładów karanych, by wszędzie tam nieść nadzieję płynącą z Ewangelii.

Święte znaki w sobotę 14 czerwca przybędą do Siedlec, w poniedziałek 16 czerwca w południe powędrują do sanktuarium w Woli Gułowskiej i tego dnia wieczorem dotrą do Łukowa,  17 czerwca do Międzyrzeca Podlaskiego, 20 czerwca nawiedzą Ryki, a wieczorem tego dnia Garwolin.  23 czerwca odwiedzą najpierw Dęblin, by wieczorem nawiedzić Radzyń Podlaski, 24 czerwca odwiedzą Parczew, 25 czerwca Włodawę, skąd 26 czerwca dotrą do Białej Podlaskiej, by na koniec odwiedzić Pratulin, gdzie 27 czerwca rozpocznie się  nasze diecezjalne „Jerycho Młodych”.

Do udziału w tych uroczystościach zapraszam więc wszystkich diecezjan: duszpasterzy z wiernymi, zarówno młodych jak i starszych, całe rodziny, szczególnie młode małżeństwa, osoby cierpiące, przeżywające różne rozterki, a także tych, którym w tych trudnych dla wiary czasach słabnie duch. 

Proszę Czcigodnych Księży proboszczów, wikariuszy i katechetów o podanie wiernym dokładnego programu tych wydarzeń w poszczególnych miejscach nawiedzenia. Na koniec zwracam się z gorącą prośbą o modlitwę w intencji duchowych owoców tej peregrynacji oraz przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.


Wszystkim z serca błogosławię

   BISKUP SIEDLECKI
Kazimierz Gurda