Bazylika Parczewska

„ ...”

Czytaj więcej

Ogłoszenia parafialne

dodano: 24 11.2019

NIEDZIELA PALMOWA czyli MĘKI PAŃSKIEJ
05. 04. 2020 r.
 

 
1. Dziś Niedziela Palmowa, która rozpoczyna obchód Wielkiego Tygodnia. Nadal korzystamy z dyspensy od udziału we Mszy św. i uczestniczymy w niej z całą rodziną za pośrednictwem transmisji radiowej, telewizyjnej bądź internetowej.   Z naszej bazyliki transmitowane będą Msze św. w niedzielę o godz. 12:00 i Triduum Paschalne o godz. 18:00, oraz Rezurekcja o godz. 6:00. Przypominamy, że bazylika pozostaje otwarta na osobistą modlitwę przez cały dzień. Adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie w poniedziałek, wtorek i środę od  godz.15:00 – 18:00. Dyżur spowiedniczy w tym tygodniu od godz. 15.00 do 18.00. Dziękujemy za stosowanie się do zarządzenia, że wewnątrz świątyni może znajdować się maksymalnie do 5 osób. W czasie Mszy św. pierwszeństwo mają osoby które zamówiły intencję, dotyczy to także triduum.

2. TRIDUUM PASCHALNE przeżyjemy w tym roku w naszych domach, w Kościele domowym,  z racji ograniczenia liczby uczestników liturgii do 5 osób, wyłączając posługujących. Łączmy się duchowo ze wspólnotą parafialną  m in. przez transmisję internetową z naszej bazyliki.
WIELKI CZWARTEK  (godz. 18:00) –  Dzień wdzięczności za ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Wieczerzy Pańskiej o 18:00,  Adoracja Jezusa w Eucharystii do 22:00
WIELKI PIĄTEK  (godz. 18:00) – Pamiątka męki i śmierci Jezusa. Adoracja od 8:00 do Liturgii Wielkiego Piątku o godz. 18:00.  Krzyż adorujemy w domu. Po liturgii adoracja Jezusa w Eucharystii do 22:00.  Obowiązuje post ścisły ( 3 posiłki bez mięsa od 18 do 60 roku życia, o 14 roku wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, także w każdy piątek w ciągu całego roku).    
WIELKA SOBOTA – WIGILIA PASCHALNA ( godz. 18:00 ). Kościół trwa przy Grobie Pańskim. Adoracja od 8:00 do 18:00.   Z powodu epidemii nie będzie  tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów; obrzęd ten zastąpi wspólna modlitwa w gronie rodzinnym przed świątecznym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania. Tekst modlitwy jest do pobrania  na stronie parafii. Będzie tez wyłożony pod chórem.  Po liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22:00. Dbajmy o to by podczas adoracji w bazylice nie było więcej niż 5 osób.
REZUREKCJA rozpocznie się procesją Eucharystyczną o godz. 6:00 w nielicznym gronie posługujących, zgodnie z zarzadzeniem Ks. Biskupa, jeden raz wokół kościoła. Obwieścimy światu naszą radość ze Zmartwychwstania Pańskiego. Łączmy się ze sobą duchowo jako wspólnota parafialna, dziękując Panu Bogu za dzieło odkupienia człowieka, spiewając pieśni wielkanocne w naszych domach.
W Wielkanoc porządek Mszy św. : po rezurekcji o 9:00, 10:30, 12:00 i 18:00.  
W czasie świąt modlimy się za dobrodziejów parafii odprawiając w ich intencji  Mszę św. – za zmarłych o łaskę nieba i za żyjących o Boże błogosławieństwo.

3.  Tegoroczne Święta Wielkanocne i poprzedzające je Triduum Paschalne przeżyjemy w domach razem ze swoimi bliskimi. Już dzisiaj spróbujmy pomyśleć, jak dobrze przygotować się do tego czasu, by przeżyć go jak najowocniej. Jeśli pojawią się nowe zarządzenia, które będą dotyczyły liczby wiernych na nabożeństwach, to stosowne informacje o zmianach będą podane na stronie parafii.

4.  Bóg zapłać wspólnotom za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego , które jak co roku troszczą się o to i składają je w zakrystii. Lista ofiarodawców będzie wywieszona w gablocie . Niech Pan Bóg szczodrze darzy swoimi łaskami. Bóg zapłać za ofiary wpłacane na konto parafialne na funkcjonowanie parafii (wpływają ofiary 500 zł, 200 zł, 100 zł, 50 zł …) Bóg zapłać za otwarte serce, modlitwę i każdy gest życzliwości. My także jako duszpasterze modlimy się  w  intencji wszystkich Parafian o potrzebne laski, szczególnie o świętość i jedność rodzin oraz zawierzanie swego życia Panu Bogu przez ręce Maryi, Pani Parczewskiej.

5. Dostrzegajmy też w tym trudnym czasie osoby starsze, samotne, które potrzebują naszej pomocy i spieszmy z posługa samarytańską. Jako parafia wspieramy osoby w trudnym położeniu materialnym. Czyni to także nasza diecezjalna Caritas.

6. Pod chórem jest nowy numer Echa i baranki Caritas jako okazja do jałmużny wielkopostnej. 

7. W marcu odeszli do wieczności : Edward Szarapka , Marian Bójko, Jan Szwaj, Bronisław Korybski, Janina Chmielewska, Artur Sarnowski, Janina Szczęsna, Zenon Łobejko, Marian Czech, Wiesław Siedlecki, Zdzisław Wierzbicki, Józefa Wawryszczuk, Mikołaj Rabczyński, Zdzisław Chmielewski, Zuzanna Kobylińska, Alfons Krasucki, Janina Łuć . Wieczny…   
 
  Czytania na Niedzielę Palmową - www.mateusz.pl
 
 
 
Dane do wpłaty : Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela, ul. Kościelna 77, 21-200 Parczew
Konto parafialne :  BS Parczew  88 8042 0006 0000 1791 2000 0020