Bazylika Parczewska

„ ...”

Czytaj więcej

Znaki Światowych Dni Młodzieży w naszej Bazylice

dodano: 24 6.2014

24 czerwca o godzinie 17:00 zostały powitane Znaki ŚDM w naszej Bazylice. Po uroczystym wprowadzeniu Znaków do świątyni zebrani wierni uczestniczyli we Mszy Świętej sprawowanej  przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Kazimierza Gurdę, który w homilii zaapelował do młodzieży, aby nie wstydziła przyznawać się do Krzyża i świadczyła o Jezusie Chrystusie w swoim życiu. Podczas nabożeństwa Ks. Biskup udzielił specjalnego błogosławieństwa, udzielanego w naszym kościele w dzień Odpustu ku czci Św. Jana Chrzciciela, kobietom noszącym pod swoim sercem nowe życie.
Po Eucharystji wierni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek i koncert zespołu POROZUMIENIE. Muzycy wraz z publicznością wielbili śpiewem Pana, dając świadectwo swojej wiary. Można było również pozostać w światyni, aby adorować Znaki i oddawać swoje troski orędowniczej opiece Maryi.

Drugi dzień tego niezwykłego wydarzenia rozpoczął się o godz.10.00 spotkaniem młodzieży przy znakach ŚDM przed Liceum Ogólnokształcącym w Parczewie. W spotkaniu, które poprowadził Ks. Arkadiusz Markowski - wikariusz parafii Św. Jana Chrzciciela uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół, uczniowie, nauczyciele, dyrekcja oraz władze miasta i powiatu. Przybyły także delegacje z parafii należących do dekanatu parczewskiego z księżmi proboszczami na czele. Krótkie słowo do młodych wygłosił także ks. Jakub Kozak – wikariusz z  parafii Przemienienia Pańskiego w Wisznicach.
Wyjątkowym gościem tego spotkania był Dariusz Kowalski, aktor Teatru Nowego w Łodzi, znany m.in. z serialu „Plebania” oraz filmów „Komornik”, „Drogówka”, „Bokser”, „Miasto ucieczki”, czy „Reich”. Ponieważ sam był uczestnikiem I Światowych Dni Młodzieży w Rzymie, chętnie podzielił się swoimi przeżyciami z tamtego okresu. Dał także piękne świadectwo wiary, którą żyje na co dzień.
O godzinie 12.00 została odmówiona Modlitwa Anioł Pański, a następnie wszyscy ruszyli ulicami miasta, aby zatrzymując się przy siedmiu stacjach modlić się o pokój na świecie, kapłanów, osoby rządzące, służbę zdrowia, sportowców, ludzi młodych oraz misje. Na zakończenie czuwania została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.
                Przy śpiewach prowadzonych przez grupę parczewskiej młodzieży o  godzinie 14.00 pożegnaliśmy znaki Światowych Dni Młodzieży - Krzyż i Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, które tego dnia zostały przekazane do dekanatu włodawskiego.


Zdjęcia dzień I: http://bazylikaparczew.pl/gallery/index/id/321

Zdjęcia dzień II (fot. Magda Antoniuk - uczestniczka WTZ): http://bazylikaparczew.pl/gallery/index/id/322